رزین چیست ؟ » Blog Archive » تولید کننده رزین
Заказать
 • ۱۰
  مهر

  رزین چیست ؟

  http://si-resinjam.co.ir/what-is-resin.html

  اَنگُم یا رزین (به انگلیسی: Resin) شیره درختان است که اغلب در فَصل بهار از شاخه‌ها و تنه درختان خارج می‌شود.

  تاریخچه و ریشه شناسی
  رزین های گیاهی دارای سابقه بسیار طولانی است که در یونان باستان توسط تئوفراستوس در روم باستان توسط Pliny ثبت شد و به ویژه از  رزین های شناخته شده می توان  کندر و مر را عنوان کرد،  که بسیار با ارزش بوده است در دوران مصر باستان . این مواد بسیار باارزش بوده و  عنوان بخور در برخی از مناسک مذهبی مورد استفاده بوده است . کهربا رزین فسیل سخت از درختان باستانی است. خرید آنلاین انواع رزین

  رزین کلمه می آید از resine فرانسوی، از resina “رزین” لاتین، که هر دو ناشی از یا هم ریشه از ῥητίνη یونانی rhētinē “رزین کاج” است،هر چند احتمالا  کلمه غیر هندی و اروپایی است.

  رزین اصطلاحی است که برای بسپارهای طبیعی و مصنوعی به کار می‌رود. منابع طبیعی رزین‌ها، حیوانات، گیاهان و مواد معدنی می‌باشند. این بسپارها به سادگی شکل پذیر بوده لیکن دوام کمی دارند. رزین‌های رایج عبارتند از روزین، آسفالت، قیر، کهربا، سندروس، لیگنپین و لاک شیشه‌ای. رزین‌های طبیعی اصلاح شده شامل سلولز و پروتئین می‌باشند.

  صمغ‌های دارویی ترکیبات هیدروکلوئیدی گیاهی هستند که بی شکل و نیمه شفاف بوده و به وسیله خراش دادن گیاهان عالی بوجود می‌آیند بعضی از هیدرو کلوئیدهای مفید نیز در جنین دانه یا قسمتهای دیگر گیاه به حالت پکتین وجود دارند که Agarو Alginو Carageenanمثالهایی از این نوع می‌باشند

  رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی ومورد مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد و مصرف کنندگان زیادی روزانه با محصولات حاوی رزین سر و کار دارند.

  رزین طبیعی از گیاهان بدست می آید. بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است که بوی تند ترکیبات ترپن را دارد.همانطور که می دانید این ماده بسیار چسبنده است ولی در اثر گذشت زمان سفت می شود. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و این مواد هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بعضی گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که با آب واکنش نمی دهد و نرمتر و انعطاف پذیرتر است.

  رنگ رزین گیاهی از شفاف تا قهوه ای تیره متغیر است و میزان سختی و کدورت آن متفاوت است. بعضی از آنها بشدت فرار هستند چون حاوی ترکیبات ناپایدارند. اشتباه در تشخیص درختان رزین دار نیز گاهی می تواند باعث حوادث ناگوار شود، چون بعضی از آنها حاوی هپتان هستند که هیدروکربنی قابل اشتعال و انفجار است.

  ماده معروف و زینتی کهربا نیز در اثر سخت شدن رزین گیاهی بدست می آید و اغلب به رنگ طلایی تیره یافت می شود که رنگ متعارف رزینهای گیاهی است. کهربا در رنگهای نادر دیگری مانند آبی نیز دیده می شود.

  هزاران سال است که بشر از رزینهای طبیعی استفاده می کند. رزین کاج برای درزگیری قایقها، مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا و مصارف دیگر استفاده شده است. همچنین در ساخت لاک، جلا، جوهر،عطر، جواهر و بسیاری از اشیاء دیگر مورد استفاده است.

  کلمه “رزین” شده است در جهان مدرن به تقریبا هر جزء از یک مایع است که به یک لاک سخت و یا مانند پایان مینای دندان تنظیم اعمال می شود. به عنوان مثال ناخن لهستانی، یک محصول مدرن که شامل “رزین” که ترکیبات آلی هستند، اما نه رزین گیاه کلاسیک است. برخی “رزین های ریخته گری” و رزین های مصنوعی (مانند رزین های اپوکسی) نیز داده شده است به نام “رزین” چرا که آنها در همان راه به عنوان برخی از رزین گیاه سفت، اما رزین های مصنوعی مونومر مایع ثرمستنج هستند، و از مشتق گیاهان نیست. خرید آنلاین انواع رزین

  با پیشرفت تکنولوژی، بشر پی برد که این ماده می تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد از آن رزینهای مصنوعی کشف شد.در اکثر موارد پلیمرها با رزینهای مصنوعی ساخته می شوند که ارزانتر و تصفیه آنها راحت تر است. انواع رزینهای مصنوعی پایدارتر، قابل پیش بینی تر و یکنواخت تر از رزینهای طبیعی هستند چون تحت شرایط کنترل شده ساخته می شوند و امکان تولیدات ناخالص در آن وجود ندارد. آنها از طریق ترکیب کردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساخته می شوند و نتیجه واکنش تشکیل ترکیبات چسبناک است. این ماده می تواند در تولید پلاستیک، رنگ و بسیاری از مواد مشابه بجای رزین طبیعی مصرف شود.

  مختصری در مورد صنایع ایجاد رزین جام تولید کننده برتر رزین های پایه آبی 
  شركت صنايع ايجاد رزين جام از سال ١٣٨١ فعاليت رسمي خود را در زمينه توليد رزين هاي پايه آبي از قبيل همو و كوپليمرهاي وينيل استات آغاز كرده است .
  اين شركت در توليد انواع رزين هاي PVA أعم از همو و كوپليمر وينيل استات و مشتقات آن جزء شاخص ترين توليدكنندگان برتر كشور مي باشد .
  از توليدات اين شركت به عنوان مواد أوليه در نساجي (چسب  آهار و چسب تكميل فرش ماشيني ،چسب  موكت وچسب  پرده عمودي ) ساختمان سازي (چسب  گچ كشي ، چسب بنايي ، چسب بتون كاري ، چسب آستر سازي ، چسب هاي خميري شكل ساختماني ، چسب كاشي و چسب سراميك ) چسب بسته بندي ، چسب  رنگ سازي ، چسب سازي ( چسب چوب براي مصارف عمومي ) استفاده مي شود .
  دامنه توليدات اين شركت با كار و تلاش روز افزون واحد تحقيق و توسعه كه همسو با نياز مشتري مي باشد ، دائماً در حال گسترش است .
  اين شركت تمام تلاش خود را انجام مي دهد تا در زمينه توليد محصولات ، از پيشرفته ترين فن آوري هاي روز دنيا استفاده نمايد و همچنين با داشتن خط توليد مكانيزه و قابل انعطاف و نيز تكيه بر سيستم مديريت مشاركتي در اين راه گامهاي محكمي جهت جلب رضايت مشتريان بر دارد . خرید آنلاین انواع رزین
  ————————————————-

  رزین (Resin) یک نوع ترشح هیدرو کربنی از تعدادی از گیاهان می باشد رزین در فارسی همان صمغ یا با صمغ پوشاندن معنی می دهد که اساسا از صمغ کاج مخروطی شکل گرفته می شود. این صمغ به دلیل خواص شیمیایی و مکانهای مورد استفاده آن بسیار مشهور شده است. رزین در تولید لاک و جلا دهنده ها ،چسب ها،و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود .

   تاریخچه تبادل یونی و رزین

   پدیده تبادل یون اولین بار در اواسط قرن هجدهم و به دنبال مشاهده توانایی خاک‌های زراعی در تعویض و استفاده  برخی از یون‌ها مثل آمونیوم با یون Ca و Mg موجود در ساختمان آنها مشاهده شد . در سال 1870 با انجام آزمایش‌های متعددی ثآبت شد که بعضی از کانیهای طبیعی بخصوص زئولیت‌ها توانایی انجام تبادل یون ها را دارند.

  اما این مواد دارای کمبود هایی بودند. این زئولیتها می‌توانستند فقط یون سدیم را جایگزین کلسیم و منیزیم محلول در آب نمایند و آنیونهایی از قبیل سولفات ، کلراید و سیلیکات‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند که واضح است چنین آبی برای همه صنایع مطلوب نیست. پس از انجام تحقیقات در اواسط دهه 1930 در هلند زئولیت هایی ساخته شد که به جای سدیم فعال ، هیدروژن فعال داشتند. این زئولیتها که به تعویض کننده‌های کاتیونی هیدروژنی معروف بوده ، سیلیس نداشته و علاوه بر این قادرند همزامان هم سختی آب را حذف کنند و هم قلیائیست آب را کاهش دهند. خرید آنلاین انواع رزین

  برای بهبود صنعت تصفیه آب ، رزین‌های تعویض آنیونی تولید شد. رزین‌های آنیونی تمام آنیونهای آب را از جمله سیلیس را حذف می‌نمایند  همچنین پژوهشگران دریافتند که سیلیکات آلومینیم موجود در خاک قادر به تعویض یونی می‌باشد. این نتیجه گیری با تهیه ژل سیلیکات آلومینیم از ترکیب محلول سولفات آلومینیم و سیلیکات سدیم به اثبات رسید. بنآبراین اولین رزین مصنوعی که ساخته شد سیلیکات آلومینیم بود. و امروزه اکثر رزین‌های تعویض یونی که در تصفیه آب بکار می‌روند رزین‌های سنتزی هستند که با پلیمریزاسیون ترکیبات آلی حاصل شده‌اند.

  رزین‌های موازنه کننده یون ، ذرات جامدی هستند که می‌توانند یونهای نامطلوب در محلول را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین کنند. رزین‌های تعویض یونی شامل بار مثبت کاتیونی و بار منفی آنیونی می‌باشد بگونه‌ای که از نظر الکتریکی خنثی هستند. موازنه کننده‌ها با محلول‌های الکترولیت این تفاوت را دارند که فقط یکی از دو یون ، متحرک و قابل تعویض است به عنوان مثال ، یک تعویض کننده کاتیونی سولفونیک دارای نقاط آنیونی غیر متحرکی است که شامل رادیکالهای آنیونی SO2-3 می‌باشد که کاتیون متحرکی مثل +H یا +Na به آن هستند. خرید آنلاین انواع رزین

  این کاتیونهای متحرک می‌توانند در یک واکنش تعویض یونی شرکت کنند به همین صورت یک تعویض کننده آنیونی دارای نقاط کاتیونی غیر متحرکی است که آنیون‌های متحرکی مثل -Cl یا -OH به آن متصل می‌باشد. در اثر تعویض یون ، کاتیون‌ها یا آنیون‌های موجود در محلول با کاتیون‌ها و آنیون‌های موجود در رزین تعویض می‌شود ، بگونه‌ای که هم محلول و هم رزین از نظر الکتریکی خنثی باقی می‌ماند. در اینجا با تعادل جامد مایع سروکار داریم بدون آنکه جامد در محلول حل شود. برای آنکه یک تعویض کننده یونی جامد مفید باشد باید دارای شرایط زیر باشد:

  1. خود دارای یون باشد.

  2. در آب غیر محلول باشد.

  3. فضای کافی در شبکه تعویض یونی داشته باشد ، بطوریکه یونها بتوانند به سهولت در شبکه جامد رزین وارد و یا از آن خارج شوند.

  در مورد رزین‌های کاتیونی هر دانه رزین با آنیون غیر تحرک و یون متحرک +H را می‌توان همچون یک قطره اسید سولفوریک با غلظت 25% فرض نمود. این قطره در غشایی قرار دارد که فقط کاتیون می‌تواند از ان عبور نماید. خرید آنلاین انواع رزین

  کاربرد رزین

  آبهای مورد مصرف در صنایع و شرب در کشور ایران دارای املاح زیادی میباشند
  املاح کلسیم و منیزیم از جمله عمده ناخالصی های آبهای کشور ایران به شمار می روند. مقدار بیش از حد این املاح ، برای مصارف صنعتی و بهداشتی و خوراکی آب مناسب نمی باشد.

   سختی آب، عامل تشکیل رسوب در دیگهای بخار، مبدلهای حرارتی، برجهای خنک کننده و سیستمهای سرد کننده و … می باشد. در صنایع نساجی و رنگرزی کیفیت باعث افت رنگ می شود . سختی بیش از حد آب باعث سوء هاضمه و بروز بیماریهای کلیوی در انسان می شود

  استفاده از آب چاه یا آب ورودی به کارخانه و یا شیر آب برای تهیه آب و نمک اشتباه دیگر اکثر کاخانجات و کارگاه ها میباشد که سبب میگردد ناخالصی آب مورد استفاده برای تولید آب و نمک احیا رزین دوباره به رزین انتقال می یآبد و احیای مناسب صورت نگیرد و عمر مفید رزین که بالای 5 سال میباشد کم گردد توصیه میشود برای بار اول احیاء از آب مقطر استفاده گردد و برای دفعات بعد از آب سبک شده توسط دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیاء ذخیره نموده اید استفاده نمائید و به هیچ عنوان از آب چاه و یا آب ورودی کارخانه برای تولید آب و نمک استفاده ننمائید که باعث عدم احیاء مناسب رزین بعلت داشتن املاح در خود میگردد و عمر رزین را بشدت کاهش میدهد.

  متاسفانه بسیاری از کارخانه ها و صنایع به مسئله فوق بعلت عدم اگاهی توجه نمی نمایند و نیز کارگران مسئول احیا نیز خیلی از اوقات توجه لازم را ندارند
  استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین ها سختیگیری را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سختگیر را کم می کنند. خرید آنلاین انواع رزین

  اما رزین در بویلر ساخته شده از دانه هایی که به صورت معمول از پتاسیم و یا سدیم پوشانده شده اند که با عبور از آب سخت از روی این رزین ، یون منیزیم و کلسیم این آب سخت با سدیم و پتاسیم روی این دانه ها جایگزین می شود.بعد از آن رزین بک واش (back wash) شده یعنی زمانی که سدیم و پتاسیم خود را از دست داد آن را از روی آب شور در درون تانک نمک عبور داده تا دوباره خاصیت خود را به دست آورد.
  در تمامی سیستم های سختی گیر با رزین واجب است که به صورت دوره ای،رزین شسته شود و back wash صورت بگیرد. اما در بعضی از سختی گیرهای جدید این عمل به صورت خودکار صورت می گیرد.
  بسته به نوع رزین استفاده شده در محصولات رزین باید تا حدود 10 سال تعویض گردد. اما این رزین اگر از کیفیت خوبی برخوردار باشد و از آب شهر در تغذیه آن استفاده شده باشد، این عدد تا 15 سال هم می‌تواند ارتقا یابد.

  رزین کاتیونی

   

  رزین کاتیونی اسیدی برای سختی زدایی استفاده می شود. این نوع رزین برای آب خوراکی و صنعتی  استفاده می شود.  از مشخصات اصلی این نوع رزین، ایستایی فیزیکی، شیمیایی و گرمایی و ظرفیت بالای در تبادل می باشد.

  مشخصات فیزیکی و شیمیایی
  مشخصات کلی
  کاربرد
  سختی زدایی
  ساختار پلیمر
  ژل پلی استرین
  مشخصات ظاهری
  کهربایی، دانه های کروی شفاف
  گروه
  سولفونیک اسید
  شکل یونی
  Na+
   خرید آنلاین انواع رزین
   

  مختصری در مورد صنایع ایجاد رزین جام تولید کننده برتر رزین های پایه آبی 

  شركت صنايع ايجاد رزين جام از سال ١٣٨١ فعاليت رسمي خود را در زمينه توليد رزين هاي پايه آبي از قبيل همو و كوپليمرهاي وينيل استات آغاز كرده است .

  اين شركت در توليد انواع رزين هاي PVA أعم از همو و كوپليمر وينيل استات و مشتقات آن جزء شاخص ترين توليدكنندگان برتر كشور مي باشد .
  از توليدات اين شركت به عنوان مواد أوليه در نساجي (چسب  آهار و چسب تكميل فرش ماشيني ،چسب  موكت وچسب  پرده عمودي ) ساختمان سازي (چسب  گچ كشي ، چسب بنايي ، چسب بتون كاري ، چسب آستر سازي ، چسب هاي خميري شكل ساختماني ، چسب كاشي و چسب سراميك ) چسب بسته بندي ، چسب  رنگ سازي ، چسب سازي ( چسب چوب براي مصارف عمومي ) استفاده مي شود .
  دامنه توليدات اين شركت با كار و تلاش روز افزون واحد تحقيق و توسعه كه همسو با نياز مشتري مي باشد ، دائماً در حال گسترش است .
  اين شركت تمام تلاش خود را انجام مي دهد تا در زمينه توليد محصولات ، از پيشرفته ترين فن آوري هاي روز دنيا استفاده نمايد و همچنين با داشتن خط توليد مكانيزه و قابل انعطاف و نيز تكيه بر سيستم مديريت مشاركتي در اين راه گامهاي محكمي جهت جلب رضايت مشتريان بر دارد .
             رزین 
  برچسب‌ها, , , , ,

Comments

 1. abas آذر ۱۰, ۱۳۹۴ at ۶:۳۸ ب٫ظ

  ممنون مقاله خوب در مورد رزین ، خسته نباشید 


 2. Saba آبان ۱۵, ۱۳۹۴ at ۱۱:۴۸ ب٫ظ

  به نظر من ، يك لينك خريد آنلاين كافي بود ، چشم رو آزار مي ده !!!! ١٠ تا خريد آنلاين براي چي لازم هست تو اين مقاله 


  • مدیر سایت آذر ۳, ۱۳۹۴ at ۲:۴۴ ب٫ظ

   بله حتما حذف می گردد ، ممنون از تذکر 


 3. مدیر سایت آبان ۸, ۱۳۹۴ at ۴:۴۸ ب٫ظ

  دوستان گرامی که مطالب غیر مرتبط و یا لینک و … می خواهند قرار دهند ، لازم به ذکر است که لینک شما حذف خواهد شما و حساب شما برای همیشه بسته خواهد شد خواهش می کنم به خودتان احترام بگذارید 


 4. اسامی نامرتبط مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  در صورت درخواست تبادل لينك براي ما ايميل ارسال فرماييد


  • مدیر سایت مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۳:۲۴ ب٫ظ

   خیر ممنون از پیشنهاد ! لینک شما حذف شد !


 5. أكبر خ مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۱۲:۱۰ ب٫ظ

  خيلي خوب بود اين مقاله و متشكر كه منابع ذكر شده ، خسته شدم بس كه ديدم سايت ها بدون منابع مقاله را كپي مي كنند وليكن اشكالي كه ديدم عدم يكپارچه سازي مقاله بود
  لطفا مقاله را إصلاح كنيد


  • مدیر سایت مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۳:۲۵ ب٫ظ

   حتما اصلاح می گردد به علت مشغله کاری فراوان این مشکلات به وجود آمده است
   ممنون از توجه


   • salehi آبان ۸, ۱۳۹۴ at ۸:۴۲ ق٫ظ

    مقاله کامل و خوبی بود دستتون درد نکنه بابت اصلاح . من دیدم دوستان از عدم نوشتاری صحیح گله داشتند ولی من مشکلی ندیدم یا شاید شما اصلاح کرده باشید !


 6. رضا جهان بخش مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۱۱:۳۸ ق٫ظ

  با سلام و عرض ادب
  از مقاله خوشم اومد ممنون


 7. رضا دهقاني مهر ۱۳, ۱۳۹۴ at ۲:۱۹ ب٫ظ

  جالب و مفيد بود ولي به نظر من شامل دو بخش جداگانه توضيح بود اگر يكي كنيد مقاله كامل تر خواهد شد
  به هر حال ممنون


 8. أكبر شادگان مهر ۱۳, ۱۳۹۴ at ۲:۰۹ ب٫ظ

  از سايت تون خيلي خوشم اومد …. موفق باشيد در صورت درخواست همكاري مي توانيد با من تماس بگيريد
  سايت من http://faragir.pro هست


  • مدیر سایت آبان ۸, ۱۳۹۴ at ۵:۲۰ ب٫ظ

   جناب شادگان لینک شما حذف شد و ممنون از پیشنهاد شا ، موفق باشید 


 9. شيمي دان مهر ۱۳, ۱۳۹۴ at ۲:۰۷ ب٫ظ

  جالب بود ولي دقت كافي به مقاله نشده بود وليكن بهتر از هيچ چيز ! به هر حال ممنون


  • مدیر سایت مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۳:۴۴ ب٫ظ

   حتما لحاظ می گردد …. ممنون از بازدید


 10. ساختمان سازان ايران مهر ۱۳, ۱۳۹۴ at ۲:۰۵ ب٫ظ

  مقاله بسيار كاملي بود ممنون


You must be logged in to post a comment.